PII “Pasaciņa” pirmsskolas skolotājas papildināja zināšanas Grieķijā

PII “Pasaciņa” pirmsskolas skolotājas papildināja zināšanas Grieķijā

Profesionālās pilnveides kursos Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 (KA1) skolu sektora projekts Nr.2023-1-LV01-KA122-SCH-000120944 “Digitāla uz spēlēm balstīta apmācība” mobilitātē “Robotika un STEM izglītībā” Volosā, Grieķijā no 2023.gada 16.oktobra līdz 21.oktobrim zināšanas papildināja vadītāja Ilzīte Bulava, skolotāja Liāna Žukovska un skolotājas palīdze Evita Kalniņa.

Nokļūšana līdz kursu norises vietai mums izvērtās par īstu piedzīvojumu, jo ceļā pavadījām 20 stundas: ar pārsēšanos Frankfurtē lidojām līdz Atēnām, tad devāmies uz Liosion autoostu un tad tik nieka 4 stundas autobusā, lai nokļūtu Volosā. Pilsēta atrodas ļoti skaistā vietā, no vienas puses pilsētu ieskauj jūra, no otras kalnu grēdas. Gar krastu lepni gozējas jahtas, viena par otru krāšņāka. Grieķija mūs lutināja ar ļoti siltu laiku līdz pat +27 grādiem.

Pēc garā ceļojuma, pirmdienas rītā viesnīcā mūs sagaidīja Volosas speciālās skolas direktore Elisaveta Tsimplidou. Kursu norises vieta bija paredzēta Tesālijas universitātē, tomēr daba veica savas korekcijas, jo pirms 10 dienām Volosa bija piedzīvojusi spēcīgu vētru, milzīgus plūdus un universitātes telpas vēl nebija sakoptas, lai uzņemtu apmeklētājus, tādēļ Lisa mūs laipni uzņēma savā skolā. Pirmajā dienā mums izstāstīja mūsu nedēļas plānu, iepazīstināja ar speciālo skolu, Grieķijas izglītības sistēmu. Lisa mums parādīja dažādus video kā iepazīstināt bērnus ar Bee-bot, atklāja kā tiek organizētas mācības viņas skolā, izmantojot Bee-Bot robotiņu, kas ir STEM. Uzsvēra un akcentēja, ka izmantojot robotiņus, ir jāveido strapdisciplināri uzdevumi, pretējā gadījumā tā būs tikai robotika. Varējām arī pašas darboties ar robotu, pagatavot didaktisku materiālu, prezentējām savu ideju.

Semināra ietvaros mums bija iespēja apmeklēt bērnu dārzu, speciālo skolu, pamatskolu. Mūs pārsteidza izglītības iestāžu drošības nodrošinājums, tās ieskāva žogs, vārti un skolas durvis visu laiku bija aizslēgtas, bet katram pedagogam ir atslēgas, lai pārvietotos, izlaistu bērnus pastaigā vai atdotu vecākiem. Mums bija iespēja ieskatīties Volosas speciālās skolas darbībā kopā ar Lisu. Tad devāmies uz Nea Lonia sākumskolu, kurā piedalījāmies robotikas pulciņa nodarbībā. Šeit bērni izgatavo un programmē robotus konkrētu darbību veikšanai, piedalās sacensībās.

Visas nedēļas garumā mums piebiedrojās arī Lisas draugs, kolēģis Davids. Ar viņu kopā mēs iepazinām lego robotikas komplektus, guvām priekšstatu par Tincercad platformu, kurā ir iespējams sagatavot sev nepieciešamo materiālu 3D printēšanai. Iepazinām Scratch un scratch junior platformas, kurās iespējams veidot dažādas spēles, filmiņas, dažādus materiālus. Tādējādi mums tika radīta iespēja vingrināties programmēšanā, atklāt dažādas kodēšanas valodas, mācījāmies kā robotikas rotaļlietas izmantot dažādu akadēmisko prasmju apguvē.

Tā kā neseno plūdu dēļ kursu organizācija pēdējā brīdī tika pārplānota, mēs brīžiem jutāmies mazliet aizmirstas, pietrūka laiks vairāk praktiski darboties.

Brīvo laiku mēs izmantojām, lai iepazītu Volosu: apskatītu pilsētu, arhitektūru, pusdienojām krastmalas promenādes āra krodziņos. Priecājāmies par apstādījumos augošajiem apelsīnu, mandarīnu, citronu un granātābolu kokiem. Vērojām kā nesteidzīgi tiek attīrīts pilsētas kanāls no plūdu sanestajiem dubļiem. Semināra organizatori bija sarūpējuši mums arī nelielu ekskursiju kalnos, varējām baudīt kalnu svaigo gaisu, vērot pilsētu no augšas. Uzzinājām, ka Volosas iedzīvotājiem ir brīnišķīga iespēja doties kalnos slēpot, bet pēc ziemas priekiem atkal veldzēties jūras siltajos ūdeņos.

Vakaros, pārrunājot jauniegūtās zināšanas, mums jau radās pirmās idejas, kā mēs to visu varētu izmantot savā iestādē, kādas lietas vajadzētu iegādāties tūlīt, ko plānot ilgtermiņā. Nedēļa paskrēja ļoti ātri, mājupceļš mums aizņēma tikai 14 stundas, Latvija mūs sagaidīja ar rudenīgi dzestru laiku un lietu.

Paldies Erasmus+ projektam par jaunām zināšanām, emocijām un lielisko iespēju redzēt, kas un kā notiek citur Eiropā.

Informāciju sagatavoja: Ilzīte Bulava, Liāna Žukovska un Evita Kalniņa

Ķirbīšu svētki

2023.gada 30.oktobrī grupā “Laumiņas” notika Ķirbīšu svētki kopā ar vecākiem. Pirms ķirbju grebšanas bērni kopā ar vecākiem izrotātāja āra nojumi, gāja rotaļās un dejoja. Katrs bērns kopā ar  vecāku izgreba savu ķirbīti.  Rezultātā  radās deviņi lieliski svētku dekori. Lai svētkos iepriecinātu savus vecākus, bērni iepriekš bija cītīgi gatavojušies, mācījušies dejas un rotaļas. Par muzikālo noformējumu parūpējās mūzikas skolotājs Mārtiņš Bergmanis, bet vecāki bija sagatavojuši garšīgu cienastu. Svētki sanāca jautri un sirsnīgi, par to liecināja gan bērnu priecīgās sejiņas, gan vecāku pozitīvās atsauksmes ko saņēmām svētku noslēgumā (foto galerijā). Paldies vecākiem par atsaucību un sadarbību!

Grupas "Laumiņas" skolotājas Inta Kirstuka un Tonija Spēlmane

Latvijas Veselības sporta nedēļa Saldus PII "Pasaciņa"

Saldus pirmsskolas izglītības iestādes “Pasaciņa” bērni un pedagogi piedalījās  Latvijas Veselības sporta nedēļā. Atsaucoties uz LTSA ( Latvijas Tautas sporta asociācija) aicinājumu un izvirzītajiem pasākuma mērķiem - popularizēt sportisku, veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, organizējām fiziskās aktivitātes katrai nedēļas dienai:
PIRMDIENA Šķēršļu diena
OTRDIENA Pakāpienu diena
TREŠDIENA Met tālumā diena
CETURTDIENA Rotaļu diena
PIEKTDIENA “Sportosim rudenī”, noslēguma pasākums.

Katra grupa saņēma vēstuli ar informāciju par pasākuma norisi un laiku, veicamo uzdevumu, rotaļu aprakstus un nosacījumus, tabulas, kurās atzīmēt dalībnieku skaitu un veikto aktivitāšu rezultātus.  Pasākumā piedalījās visu vecumposmu bērni, tāpēc veicamās aktivitātes bija piemērotas katram vecumposmam.

PIRMDIENA Šķēršļu diena
1. vecumposms: izlīst cauri vārtiņiem, iet līklocītī cauri konusiem, kāpj pāri barjerai (stienītim), kāpj uz mazajiem riņķīšiem.
2., 3. vecumposms: izlīst cauri riņķiem, uzkāpt uz koka ripām, pārkāpt dažāda augstuma barjerām, skriet līklocī apkārt bundžām, izskriet cauri mazajiem riņķīšiem.
Katra grupa ierodas sporta laukumā noteiktajā laikā un pārvar šķēršļus.
Uzņem laiku (10 minūtes) un skaita, cik reizes pārvar šķēršļu trasi. Rezultātu atzīmē tabulā.
Katrai grupai, kad tā bija pārvarējusi šķēršļu trasi, uzdodot jautājumu: “Vai bija grūti, vai patika?”, lielākā daļa atbildēja, ka nebija grūti un, ka patika, bet daži bērni teica, ka bija grūti. Pats sākums izskatījās sarežģīts, jo bērni uz dārziņu ieradušies ar siltajām jakām un gumijas zābakiem, tad, nu, ķērās kapuces, izlienot cauri riņķiem, vai bija grūtāk izpildīt lēcienus pāri stienīšiem. Pirmās trīs reizes veicās grūtāk, bet pēc tam jau visiem izdevās arvien labāk un labāk.  Arī  mazie bērni sākumā, katru šķērsli pārvarēja lēni,  ar pedagoga palīdzību, bet pēc 3.reizes jau paši centās visu izdarīt. Lielajās grupās, atsevišķi bērni, ļoti cītīgi piegāja uzdevumam, visu tik precīzi centās izpildīt, vēl kādu citu pamācīt paspēja.
Prieks, ka bērni paši, pēc savas izdomas, pārvarēja šķēršļu trasi!
Ne vienmēr, tas kā iecerēts nostrādā, piemēram, puiši gribēja pārlēkt stienīšiem, kuri augstāki par zemi, bet gadījās kritiens – stienītis izrādījās pārāk augsts. bet bija arī tādi, kuri nenobijās un arī nākamajā reizē izpildīja lēcienu pāri! Laika apstākļi arī nepievīla, lietus lija tikai mazu brītiņu.

OTRDIENA Pakāpienu diena
Katra grupa, sev pieņemamā laikā, dodas skaitīt pakāpienus un rezultātu atzīmē tabulā.
Prieks, ka pakāpienus izskaitīja visas grupas – cits lēnākā tempā, cits raitākā, pa ceļam ejot uz citu nodarbību. Dažās mazajās grupās bērni paļāvās uz skolotājām un ļāva viņām iziet visus pakāpienus un saskaitīt tos, bet citās, bērni drosmīgi kāpa katru pakāpienu un kopā ar skolotāju skaitīja tos.  Lielo grupu bērni bija pārliecināti, aizrautīgi un drosmīgi kāpa un skaitīja iestādē esošos pakāpienus, to skaitu nosaucot skolotājai, lai to salīdzinātu ar citu bērnu nosaukto skaitu un pareizo ierakstītu tabulā. 

TREŠDIENA Met tālumā diena
Dalībnieki stājās kolonnā. Katrs veic metienu  ar smaguma maisiņu kādā uz grīdas noliktiem riņķiem, kuri novērtēti ar punktiem. Uzdevumu izpilda 2x un labāko grupas kopējo punktu summu ieraksta tabulā. Laika apstākļu  dēļ  dienas fiziskā aktivitāte  tika pārcelts uz sporta zāli. Lielo grupu bērni aizrautīgi pildīja šīs dienas aktivitāti un  iegāja lielā azartā, metot smaguma maisiņu tā, lai tas iekristu tieši riņķī, kurš novērtēts ar 100 punktiem. Liels prieks bērnu acīs, ja tā tiešām notika! Mazo  grupu bērni grupēja krāsainās bumbiņas iemetot tās attiecīgās krāsa cilindrā.  Sākumā bumbas meta jebkurā cilindrā, bet pārrunājot, vai attiecīgā krāsa iekritusi pareizajā cilindrā, bērni centās sašķirot tās pa krāsām.

CETURTDIENA Rotaļu diena
  Grupu bērni izvēlas 2 rotaļas, kuras šajā dienā izspēlēs – grupā vai laukā, sev pieņemamā laikā. “Izpletnis”, “Krāsainās mājiņas” 1. vecumposmam. “Sasaldētie”, “Luksofors”, “Kaķis un peles” 2. un 3. vecumposmam. Noskaidro bērnu emocijas pēc rotaļu izspēlēšanas – “Vēl gribu!” / Piekusis
Emociju skaitu atzīmē tabulā.
Rotaļās grupu  bērni gāja sev pieņemamā laikā. Paldies grupu skolotājām par iesūtītajām fotogrāfijām. Ejot rotaļās, nekad nevar būt garlaicīgi. Piedaloties atsevišķās grupu rotaļās, un redzot bildēs bērnu emocijas, ir skaidrs, ka visiem patika un bija jautri.

PIEKTDIENA “Sportosim rudenī
Visas grupas 9:30 sapulcējas sporta laukumā uz Latvijas Veselības sporta  nedēļas noslēguma pasākumu “Sportosim rudenī”. Bērni ierodoties izgāja cauri stilizētiem “rudens vārtiem”. Sporta skolotājas un pirmsskolas iestādes metodiķe pateicās bērniem par aktīvu piedalīšanos visās aktivitātēs nedēļas garumā un novēlēja veiksmi dodoties uz noorganizētajām sporta aktivitāšu stacijām. Katram vecumposmam noorganizētas piecas sporta aktivitātes ar dažādiem uzdevumiem.
1. vecumposms:1. “Rudens gleznas”;2. “Rudens vējš”;3. “Rudens vitamīnu lietus”;4. Rotaļa “Saules stariņi”;5. “Rudens šķēršļu trase”.
2. vecumposms:1. Rotaļa “Rudens saules stari”,2. “Kartupeli, kartupeli, kur ir tavi brāļi?”;3. “Jautrais brīdis”;4. “Izbirušās rudens veltes”;5. “Rudens šķēršļu trase”.
 3. vecumposms:1. “Dārzkopis”;2. “Ābolu talka”;3. Jo vairāk, jo labāk!;4. Rotaļa “Ražas vākšana”;5. “Kartupeli, kartupeli, kur ir tavi brāļi?”
Bērni ar prieku aplūkoja stacijās izvietoto sporta inventāru un interesi iepazinās ar stacijā veicamo uzdevumu, kāds atcerējās uzdevuma nosacījumus no iepriekšējām reizēm un centās izstāstīt uzdevuma nosacījumus, bet dažiem uzdevumu vajadzēja paskaidrot otrreiz.
Paldies grupu skolotājām un bērniem par piedalīšanos aktivitātēs, paldies mūzikas skolotājiem par fona mūziku un aparatūras izvietošanu.
Pasākums izdevās un mērķi radīt bērniem prieku, pozitīvas emocijas, vēlmi iesaistīties fiziskās aktivitātēs un popularizēt sportisku, veselīgu un aktīvu dzīvesveidu (foto galerijā).

Saldus PII “Pasaciņa” sporta skolotājas Krista Jurenovska, Aiva Čuba


Labo darbu nedēļa grupā "Rausītis"

Šogad Latvijā no 9.līdz 13.oktobrim norisinājās “Labo darbu nedēļa”.  “Rausīšu” grupas bērni, skolotājas un skolotāju palīgi ņēma rokās grābekļus, slotas, spainīšus un gāja talkā bērnudārza saimniekam  - sakopām paši savu rotaļu laukumu. Tika grābtas lapas, lasīti akmeņi, vēja sapūstie zari. Mazie palīgi aktīvi slaucīja savu rotaļu namiņu ar slotu, kas ir lielāka par pašu slaucītāju.
Rotaļu laukumiņā mums ir ziedu kaste, kas vasarā mūs priecēja ar skaistiem ziediem. Lai ziedi priecētu arī nākošajā mācību gadā,  rudens ir labākais laiks pavasara sīpolu puķu stādīšanai. Bērni nāca talkā skolotājām un palīdzēja iestādīt puķu sīpoliņus, kas  pavasarī  mūs priecēs ar skaistiem ziediem (foto galerijā).

Grupas "Rausītis" skolotājas: Zanda Šteina, Kristīne Meija, Elizabete Karabeško